Movember - knírem za prevenci rakoviny prostaty

4.10.2017

(jeden hlas, průměr: 5.0 z 5)

Co je Movember?

Movember, událost, kterou vítá mnoho mužů, protože můžou na chvíli zapomenout na pravidelné holení (a naopak ženy se na ni příliš netěší, právě ze stejného důvodu). O co jde? Movember se opakuje každý rok v listopadu a jeho název je odvozen od slov „november“ a „moustache“, tedy listopad a knír. Tento happening, který probíhá během celého měsíce poznáte tak, že muži do něj zapojení, si nechávají narůst knír.

Kde a proč Movember vlastně vznikl?

Cílem je zvýšit povědomí o důležitosti péče o mužské zdraví, zejména prevenci rakoviny prostaty a varlat.

Tento způsob povzbuzování mužů k preventivním prohlídkám a obecně zodpovědnějšímu přístupu k jejich zdraví pochází z Austrálie a vznikl již v roce 1999. Projekt je nyní zaštítěn celosvětovou charitativní organizací „Movember Foundation“, která v rámci akce pořádá velké množství přednášek, debat i preventivních prohlídek zdarma. Pravidelně se k hnutí připojuje také velké množství známých osobností, různých sportovců či filmových hvězd.

Základní vizí celého Movemberu je zabránit tomu, aby muži umírali příliš mladí v důsledku rakoviny a jiných onemocnění spojených s prostatou, a klíčem zde jsou tři slova „poznej - předejdi – pomoz“, kdy „poznej“ stojí za důležitostí nových objevů na poli vědy. „Předejdi“ se soustředí zejména na prevenci rakoviny prostaty a varlat, tou jsou včasné kontroly u lékaře a zdravý životní styl.

Movember a čeští muži

U nás je v posledních letech Movember také velmi rozšířen a stále své příznivce získává. Oficiálně je zaštítěn nadací “Muži proti rakovině”, kteří se snaží, aby čeští muži pečovali o své zdraví tím, že si zjistí všechny potřebné informace, nebudou ignorovat příznaky a případně se dostaví včas na kontrolu.  Na stránkách Movemberu můžete získat všechny informace o jednotlivých akcích, které se u nás budou konat, a stejně tak i o tom, jak se zapojit a tím přispět. Letos v listopadu vás čeká například výzva “Move Movember”, jejíž základem je zdravý pohyb a dosahování předem stanového cíle, tedy počtu uplavaných, nachozených či naběhaných kilometrů.

A proto, že se listopad už blíží, nezbývá, než se připravit a zapojit se. Pomozte se zvyšováním povědomí o rakovině prostaty a varlat.


Zdroje:

http://www.muziprotirakovine.cz/

https://cz.movember.com/about/foundation

https://en.wikipedia.org/wiki/...


Vyhledat lékaře

Vyberte kraj