Časný záchyt karcinomu prostaty - společný projekt VZP a České urologické společnosti

30.11.2017

(4 hlasů, průměr: 3.3 z 5)

S heslem “Mějte prostatu pod kontrolou” přišla Všeobecná zdravotní pojišťovna a Česká urologická společnost s novým projektem, který si klade za cíl snížit počet pacientů, kteří umírají na rakovinu prostaty. Karcinom prostaty je nejčastěji se vyskytující nádorové onemocnění u mužů a ročně jej lékaři odhalí u více než 7 000 mužů, často v pokročilém stádiu (o tom, jak léčení již pokročilého stadia rakoviny prostaty probíhá, si můžete přečíst v článku o náhodném vyšetření).

Projekt “Časný záchyt rakoviny prostaty”

Projekt “Časný záchyt rakoviny prostaty” je založen na finančním příspěvku na důkladné vyšetření prostaty, včetně laboratorních testů a vztahuje se na muže od 50ti let. Účelem je snížení pozdních diagnóz a zachycení onemocnění včas. Stačí, když se pacient objedná u jednoho z urologů, kteří jsou na seznamu spolupracujících lékařů ZDE.

Vyšetření

K vyšetření není nutná žádná žádanka od obvodního lékaře a seznam urologů je rozdělen podle krajů. Lékař pacientovi po vyšetření na základě platby vystaví potvrzení a s tím stačí přijít na některou z podatelen VZP a požádat si o příspěvek. Limit finanční výše příspěvku je do 2 100 Kč, ale vždy je vyplacena jen částka na dokladu. Celý projekt běží od října 2017 do listopadu 2018, ale VZP si vyhrazuje právo ukončit projekt dřív, pokud by byly finanční prostředky vyčerpané dřív. Všechny informace můžete získat také v oficiálním letáku vydaném pojišťovnou ZDE.

Rakovina prostaty si nevybírá a včasný záchyt je, jako u všech druhů karcinomu, stěžejní. Neváhejte a objednejte se co nejdříve, případně si můžete vybrat i ze seznamu dalších urologů v databázi lékařů. A nezapomínejte ani na prevenci v podobě zdravého životního stylu.


Zdroje:

http://www.cus.cz/pro-pacienty...

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj